K vodopádům na Lysé hoře…

Voda patří podle prastarých čínských učení k základním živlům. V přírodě je přítomnost vodního prvku tak výrazný, že si mnozí lidé budují umělá  jezírka, potůčky či vodopády jako součást svých skalek a zahrádek. I když Česká republika nenabízí kolosální vodopády jako třeba americké národní parky, přece jen je možné i u nás najít zajímavé bystřiny, které mohou na několika místech připomínat aspoň částečně vodopád.

Beskydy zrovna nepatří mezi pohoří, které oplývá skalnatými útvary, přesto můžete v okolí Lysé hory narazit na několik vodopádů. Při putování za vodopády je však mít na paměti, že v období sucha může být koryto potoka vyschlé natolik, že vodopád zanesený na mapě, připomíná jen kamenitá strouha vinoucí se ve zlomu lesních svahů.

Vodopády na Mazáku

Vodopád na Kobylíku

Vodopád na Kobylíku

Mezi méně výrazné a v podstatě nepřístupné vodopády v okolí lysé hory patří vodopády na Mazáku a vodopády na Kobylíku. Spatřit tyto vodopády v jejich kráse je dosti obtížné – jednak se k nim v podstatě nedostanete (nacházejí se v rezervaci, nevede k nim turistická značka ani lesní pěšina, navíc jsou ve strmém srázu) a zároveň byste museli vybrat takové období, kdy je na svahu dostatek vody. Tedy typicky při jarním tání nebo několika denních intenzivních deštích. V opačném případě se budete výrazu „vodopád“ divit v místech, kde přes kameny protéká slabý čůrček vody…

Tošanovský vodopád

Naopak Mohelnický a Tošanovský vodopád rozhodně nepřehlédnete a to ani v sušším období, neboť oba leží na trochu výraznějších tocích – říčce Mohelnici a Tošanovském potoku.

Výhodou pro návštěvníky je fakt, že oba vodopády leží pár desítek metrů u sebe, shlédnout tak můžete postupně vyšší čtyřmetrový Tošanovský vodopád a poté zhruba dvoumetrový Mohelnický, který při letmém pohledu z auta působí jako starý rozbitý splav na řece, ale pokud se u něj zastavíte, zjistíte že je to dílo přírody.

Satinský vodopád

Nejvýraznější a nejznámější je však Satinský vodopád, ke kterému se dostanete z Malenovic a můžete k tomu využít „žlutou“ Medvědí stezku. Na rozdíl od dvou dříve zmíněných vodopádů, které jsou v podstatě drive-in (zastavíte s autem u cesty a můžete se kochat), leží Satinský vodopád v přírodě, hluboko pod sousedními svahy. I když je cesta k němu docela strmá, je lehce přístupný a výrazný. Voda zde tak lehce nevyschne ani za úmorných veder a potok zde vytvořil několik hlubších tůní, ve kterých se může v létě schladit leckterý turista i s dětmi a v zimě … v zimě se v něm „schlazují“ otužilci ze široka daleka, protože horská tekoucí voda je vždy o několik stupňů studenější než kdekoli jinde.


Co dále na žluté stezce uvidíte: