Aktuálně doporučujeme v Beskydech tyto trasy

Beskydy nejsou jen Lysá hora a pro ty, kteří si je chtějí užít i mimo nejexponovanější místa, jsme vybrali pár tras, které máme vyzkoušené a líbí se nám. Tak neváhejte a hrrr na ně.


Staré Hamry Němčanka

Naučná stezka Javořina – Němčanka – Samčanka

NS Javořina – Němčanka - Samčanka Projděte si naučnou stezku a objevte ...
Detail
Obrázková stezka na Javořinku

Po obrázková cestě na Javořinu a zvonici Martin a dále do Bílé

Po obrázková cestě na Javořinu a zvonici Martin a dále do Bílé ...
Detail
Zimní pohled z hory Smrk

Smrk z Ostravice

Smrk po červené z Ostravice: 15 km, převýšení 880 m, 5:30 h ...
Detail
Červená turistická značka

Po červené na Lysou horu

Na Lysou 7,2 km, převýšení 900m. Po nové červené, modré, zelené a ...
Detail

Zde jsou archivní výlety doporučované v roce 2021: 

Cyklovýlet na víkend 12.6.-13.6.2021:

Zadními horami na kole

Doporučuje František Jaskula (ředitel CHKO Beskydy):

Středně náročný, asi 26 km dlouhý cyklistický výlet v chráněné krajinné oblasti Beskydy vás zavede až na samotnou hranici se Slovenskem. Označení Zadní hory v běžných mapách nenajdete, ovšem místní obyvatelé tento půvabný kout Moravskoslezských Beskyd jinak nenazvou. K zaparkování doporučujeme velké parkoviště v obci Bílá, nebo použití Beskydských cyklobusů, které vás dovezou třeba i z Ostravy. 
https://storymaps.arcgis.com/stories/0be9aaf82ce648e786b9fa4eed029547

Na víkend 5.6.-6.6.2021:

Lysá hora z Malenovic kolem Ivančeny a zpět přes Ondrášovy díry.

Doporučuje Vít Březina (předseda spolku Beskydhost):

Oblíbená trasa na královnu Beskyd. Podrobnější popis trasy se zajímavostmi a mapou najdete v samostatném článku

https://mapy.cz/s/jetusabefa  4:48 h, 12,8 km. 

Na víkend 29.5.-30.5.2021:

Z Visalají po hřebeni na Gruň a do Starých Hamer

Doporučuje Vít Březina (předseda spolku Beskydhost):

Vyzkoušejte jednu z nejdostupnějších hřebenovek v Beskydech. Autobusem se na Visalaje dostanete z Frýdku-Místku každou hodinu. Pak si můžete užít pohodový výlet s krásnými výhledy na Gruň. Cestou můžete obdivovat nejen nádhernou jarní přírodu, ale i dřevěný kostel na Gruni a místní tradiční architekturu. Jelikož autobus až na Gruň zatím nejezdí, sejdete k nejbližší zastávce Staré Hamry – škola, nebo Staré hamry Most a pak autobusem a vlakem zpět do Frýdku – Místku. 

Cestu si můžete prodloužit na 13 km, když se vydáte přes Bílý Kříž až na slovenské hranice.

https://mapy.cz/s/borucodovu  2:51 h, 9,3 km.

 

Na víkend 22.5.-23.5.2021:
Objevte Novoveskou lípu a hlasujte pro ni v anketě Strom roku

Doporučuje Vít Březina (předseda spolku Beskydhost):

Při procházce jarním podhůřím po černé čapí stezce se můžete kochat výhledem na zelenající se Lysou horu. Ale pod ní už je příroda dávno probuzená. Zazelenala se i lípa, která stojí při cestě od Harcovny U Fucimanů k Letišti Frýdlant n.O. Je to nepřehlédnutelný strom, který se dostal do finále ankety Strom roku. Počátečním bodem výletu může být nádraží ve Frýdlantě nad Ostravicí s nově otevřeným dopravním  terminálem. Odtud je černá stezka značena k Harcovně u Fucimanů a dále k letišti. Můžete se podívat na přírustky v lesoparku na Borové, kochat se probouzející se přírodou kolem říčky Satiny a pozorovat, jestli už čápi na Nové Vsi vyvedli mladé. Zpět do Frýdlantu se můžete vydat po cyklostezce po levém břehu řeky Ostravice. Trasa je vhodná pro cyklisty a kočárky, je na ni jen pár úseků, kde budete muset kolo vést.

3:17 h, 11,7 km.
Okruh: FnO – Lípa na Nové Vsi, po černé k Čápům a po cyklostezce zpět.

Na víkend: 15.5.-16.5.2021

Vydejte se do beskydského podhůří do Bašky.

Doporučují: Renata a Dáša Z TIC Frýdlant nad Ostravicí:

Jaro se pomalu probouzí, první rostliny otevírají své květy a na svou sladkou vůni lákají včelky. Ty sbírají v květech pyl a nosí ho do úlů. Pokud se chcete dozvědět více o životě včelek, navštivte Včelařskou naučnou stezku. Najdete ji v Bašce, na malém prostranství v lesíku v blízkosti řeky Ostravice. Je tvořena altánkem a informačními panely, z nichž se dozvíte řadu zajímavostí z historie včelařství a základní informace o včele medonosné včetně úlu. Vyšlapanou cestičkou může vaše vycházka pokračovat dále proti proudu řeky. Na protějším břehu řeky se nachází rodinná farma Medový dvůr, kde med můžete zakoupit.
Parkování: před Kulturním domem Baška, za Obecním úřadem Baška, vlakové nádraží je taky nedaleko.
https://mapy.cz/s/redurujaso

Na víkend: 8.5.-9.5.2021

Doporučuje Vít Březina (předseda spolku Beskydhost):

Projděte se po modré jezevčí stezce: Na vrcholcích Lysé a Smrku je ještě sníh, ale na Ondřejníku už začíná jaro. Navíc máte možnost se posadit na nové lavičky s motivy maskotů našich stezek Po medvědích tlapkách. Více zde:
https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000025244/turistum-na-ondrejniku-slouzi-k-odpocinku-nove-lavice-ktere-vyrobili-umelecti-rezbari

Doporučujeme okruh začít Na Opálené a projít si ho přes vrchol Skalka a Roubenku Ondřejníček.

Parkování: Lze využít parkování pod sjezdovkou Opálená, nebo přijet vlakem do Frýdlantu, Čeladné nebo Kunčic pod Ondřejníkem. Pro milovníky vlaků je Ondřejník ideálním místem pro výlet.

4:14 h, 12,2 km

https://mapy.cz/s/dejefajoju

Na víkend: 30.4.-1.5.2021

Doporučuje Eva Tořová (starostka obce Staré Hamry):

Vydejte se na Smrk málo prozkoumanou cestou z Hutí ve Starých Hamrech. Objevte kouzlo osady Velké, pak si cestou po modré vychutnejte výhledy na Lysou horu. Po zdolání vrcholu Smrku se můžete vrátit přes  další samotu: Podolánky a po žluté údolím Velkého potoka zpět. Jde o náročnější trasu.

Parkování: Můžete využít manipulační plochu Biskupských lesů Hutě pod Smrkem – Velký potok, kde v případě, že není zrovna využívána, lze parkovat. Na rozdíl od odstavné plochy Na Myjárně, která je za zákazem vjezdu a je určena ke skládkování dříví. Zůstaňte raději blíže u silnice 56/I a Na Myjárnu se autem nepouštějte.

6:28 h, 19 km

https://mapy.cz/s/dejefajoju

 

Na víkend: 24-25.4.2021

Doporučuje Antonín Tulach (starosta obce Krásná):
Okruh začátkem údolí Krásné – Mohelnice. Je poměrně dlouhý (18 km), ale dá se rozdělit na 2 kratší : 14 km přes Kyčeru nebo 8. kilometrový přes Přelač.
Doporučujeme přijet autobusem na zastávku Raškovice – hotel Ondráš (bus,MHD).
Pak se vydat po červené turistické značce směr Husinec, Baštice, Kabát, Kyčera-sedlo a po zelené značce dolů k hlavní cestě. Dále se můžete podél cesty vrátit k hotelu Ondráš, nebo pokračovat po zelené značce směrem Krásná – rest. Rekreant, odtud po žluté značce směr Na Přelačiháj. a po modré značce kolem kostela v Pražmě zpět k hotelu Ondráš (bus,MHD).
https://mapy.cz/s/pevohocalo 5:59 h 17,9 km, s možností zkrácení na  14 nebo 8 km.
Parkování doporučujeme u hotelu Ondráš v Raškovicích nebo hotelu Travný či u kostela v Pražmě.

Na víkend: 17-18.4.2021


Doporučuje Vít Březina (předseda spolku Beskydhost):
Zkuste výlet v katastru obce Ostravice. Pokud pojedete autem, můžete ho nechat u Bartkova jezu (hřiště) pak kolem řeky k Peřejím na Ostravici, odtud se můžete zajít občerstvit do PePe Bakery Café. Pak přes Bezručův most a po oranžových tlapkách kolem chaty Ostrá k hotelu Sepetná. Tam bývá také otevřené občerstvovací okénko. Zpět doporučujeme z tlapek odbočit kolem vily Otto Eislera  k evangelickému kostelu v Ostravici. Odtud je nejenom teď nádherný západ slunce. Zpět k Bártkovu jezu se vydejte podél řeky. 2:09 h 6,8 km https://mapy.cz/s/bulojonuro

Doporučuje Pavel Kuběna (starosta obce Malenovice):
Od kostela Na Borové k penzionu U Pacošů, pak dále na Tanečnici a k mohyle na Ivančeně. Zpět doporučujeme jít přes Hradovou a po žlutých medvědích tlapkách zpět ke kostelu sv. Ignáce z Loyoly. 4:29 h 12,7 km https://mapy.cz/s/bomojaruja

Na víkend 27-28.2.2021

Doporučuje Vít Březina (předseda spolku Beskydhost):

Doporučujeme výlet vlakem a pěšky. Skalka a Ondřejník z Kunčic do Frýdlantu n O. Z vlakového nádraží v Kunčicích pod Ondřejníkem absolvujete poměrně náročný výstup na Skalku. Z té si vychutnejte nádherný výhled a po modrých tlapkách přes Roubenku Ondřejníček můžete zamířit k nádraží ve Frýdlantu nad Ostravicí. Pro ty, kteří si to chtějí prodloužit existuje varianta jít ze sedla na vrchol Ondřejníku a dále přes Kubalanky k Frýdlantu. https://mapy.cz/s/fohuvuteza 4:08 h 11,4 km

Doporučuje Pavla Stankayová (starostka obce Ostravice):

Po červené krkavčí stezce od hráze Šance (parkování) přes Čupel, Mazák, památnou Lípu na Ujmiskách, k hrázi. Na této trase zaručeně potkáte málo turistů. Chvílema se budete pohybovat v ptačí oblasti Beskyd. Zaparkovat můžete na Mazáku nebo u hráze přehrady Šance. https://mapy.cz/s/hahefososu 3:23 h 10 km

Na víkend 20-21.2.2021

Doporučuje Vít Březina (předseda spolku Beskydhost):

Prozkoumejte za jedno dopoledne skály nad údolím Mazáku. Zaparkovat můžete v oblasti Mazáku, pak po modré malebným údolím Mazáku kolem Dolních Mazáckých skal na Butořanku. Z Butořanky doporučujeme si udělat malý okruh kolem hory Smrčina, při kterém můžete prozkoumat Liščí díry – další skalní útvar. A kousek od Butořanky se ukrývají Horním Mazácké skály a chata Tatranka. Z ní je krásný výhled na Smrk. Zpět navrhujeme jít po červené turistické značce k Opičárně a od ní po červených tlapkách kolem Chaty Liptov zpět na Mazák. 
Doporučujeme tento okruh: 3:53 h 11,2 km

Doporučuje Eva Tořová (starostka obce Staré Hamry):

Prozkoumejte obrázkovou stezku na Javořinku. Zaparkovat můžete na Samčance pak po modré turistické značky obrázkovým chodníčkem na Javořinku, z té pak naučnou stezkou kolem Němčanky zpět. 3:14 h 9,8 km https://mapy.cz/s/kadorakaru

Nebo můžete s Javořinky pokračovat na Bílou a autobusem se dostat zpět na Samčanku. 3:26 h 10,5 km 
https://mapy.cz/s/fozahekozo

 

Na víkend 13-14.2.2021

Doporučuje Vít Březina (předseda spolku Beskydhost):
Zaparkovat můžete v areálu Golf&Ski Ostravice, pak jít po oranžové liščí stezce k restauraci Pod Smrčkem, po zelené zaječí stezce k mlékárně na Čeladné a pak zpět k areálu Golf&Ski Ostravice. Tam je možné se občerstvit a dokonce se projet na běžkách na upravené trati.
Doporučujeme tento okruh: Ostravice Golf – Pod Smrčkem –  Mlékárna –  Ostravice Golf. 2:01 h, 6,2 km

Doporučuje Pavel Kuběna (starosta obce Malenovice):

Zaparkovat můžete ve Frýdlantě nad Ostravicí na odstavné ploše u Koupaliště. Pak po černé čapí stezce kolem letiště ke kostelu v Malenovicích. Odtud po žluté medvědí stezce k Chatě pod Lysou, kde se můžete občerstvit a zabobovat si. Poté se kolem říčky Satiny po černé čapí stezce dostanete kolem YDYKSEBU a RS Budoucnost zpět do výchozího bodu. 3:03 h ,10,3 km.
Okruh: FnO – Malenovice kostel, Chata pod Lysou – Ski Malenovice – RS Budoucnost – Frýdlant n.O

Na Víkend: 6-7.2.2021:

Doporučuje Vít Březina (předseda spolku Beskydhost):
Zaparkovat můžete na Sepetné, v současné době bezplatně a občerstvit u okénka.
Doporučujeme tento okruh: Sepetná, Medvědí skála, Albínovo náměstí, Ostravská chata, Sepetná.
2:37 h 7,3 km

Doporučuje Antonín Tulach (starosta obce Krásná):

Okruh: Zlatník (MHD,parkoviště), Plato, Visalaje, Muroňka, Zlatník (11km)
3:35 h 11,5 km (trasu lze zakončit na Visalajích a na Zlatník se vrátit MHD)

->