Zelená stezka – zajíc

Po medvědích stopách na kole ladnou Čeladnou

Každá normální vesnice má náves. Bývá tam rybník, socha nějaké svatého mučedníka, nedaleko je kostelík. Čeladná má však skutečné náměstí. Sice původně to byla taky náves, ale dnes to tady vypadá, jako v centru malého města, takže je to klasické náměstí s kašnou, parkovištěm, bytovými domy, obchody.

Není to jediný rozdíl mezi běžnou vesnicí a Čeladnou. Obec bývala po desítky let jedním z nejnavštěvovanějších míst této části Beskyd. Jezdili sem lidé, kteří prchali z ruchu průmyslové Ostravy.
Přečtěte si celý článek z cyklu tajemství Beskyd…

Popis zelené stezky

Tato nenápadná trasa nabízí zajímavé výhledy a klid a to přesto, že spojuje známá turistická centra Čeladnou a Ostravicí. Prochází podhůřím hory Smrk a kolem říčky Čeladenky. Zelená stezka vede téměř celá po asfaltovém povrchu, mimo něj pak po zpevněných cestách. Při cestě po ni nenarazíte na hluboké lesy, ani vrcholy, spíše se budete kochat pěknými výhledy z luk a polí. Zaječí stezka je velmi dobře sjízdná jak s kočárky tak na kole. V některých kopcích, hlavně po cestě k hospůdce Smrček musí méně zdatný cyklista počítat s tím, že kolo bude pro něj snadnější tlačit, než na něm jet. To by však nemělo být důvodem, proč výlet na kole neabsolvovat, když máte chuť. Vydejte se na ni od nádraží nebo od náměstí v Čeladné a uvidíte, jak rychle se promění z rušného centra obce v idylickou krajinu beskydského venkova s domácí mlékárnou jako třešničkou na dortu.

Tištěnou mapu všech Medvědích stezek dostanete v informačním centru v Ostravici, Čeladné, Frýdlantu nad Ostravicí, Frýdku Místku a taky na trase v zařízeních členů spolku Beskydhost. On-line mapa turistické stezky je k dispozici na https://mapy.cz


Možné zkrácení a zjednodušení stezky: 

netroufáte si, nebo nemáte čas na celý okruh? Zkuste náš tip na výlet: kratší varianty tras, které jsme pro vás připravili. Jsou vhodné i pro kočárky a kola, na výchozí místo je možné dojet vlakem, autobusem, nebo tam po dobu výletu zaparkovat.

Za čeladenskými humny

Čeladná – nádraží (vlak), mlékárna Čeladenka, přes pole k řece a podél ní zpět na Čeladnou 
Trasa 5,6 km –  pěšky 1:34 h, Výškový profil stoupání ↑91 m, klesání ↓91 m
Mapu trasy, KLM a GPX najdete zde: https://mapy.cz/s/2Rza0

Mlékárenský okruh

Od  mlékárny Čeladenka (parkování) k pohostinství Smrček, tisu Na Pasekách a zpět k mlékárně Čeladenka
Trasa 4,2 km –  pěšky 1:34 h, Výškový profil stoupání ↑173 m, klesání ↓173 m 
Mapu trasy, KLM a GPX najdete zde: https://mapy.cz/s/2RzeC

Podolanecký trojúhelník

Od obchodu v Podolánkách (autobusem je možno zajet k nedalekému hostinci Kněhyně) pak polemi kolem Čeladenky, podél Bílého potoka a hotelu Dejmon zpět.
Trasa 4 km –  pěšky 1:12 h, Výškový profil stoupání ↑95 m, klesání ↓95 m 
Mapu trasy, KLM a GPX najdete zde: https://mapy.cz/s/2Rzrr

Zajímavosti celé zelené stezky: 

mlékárna Čeladenka s domácími produkty (mléko, tvaroh, sýry, zmrzlina), náměstí v Čeladné, řeka Čeladenka, úbočí hory Smrk, pohostinství Smrček jako oblíbený bod vycházek místních obyvatel, památný tis Na Pasekách
Období vhodné pro návštěvu: jaro, léto, podzim, zima
Trasy pro návštěvníky s kočárky: Trasy pro kočárky


Beskydhost se o Vás postará!

Hotel Dejmon • Hotel Prosper • Pohostinství SmrčekRestaurace U Pařezu

Fotogalerie