Úžasná panoramata z Ondřejníků „na kole“

 

Pohoří Ondřejníků se v poslední době dostává do popředí zájmů turistů a to především díky úžasným panoramatickým výhledům do celých Beskyd. Nenápadné kopečky ještě před pár lety lákaly na nenáročnou procházku hlavně lidi z okolních dědin. Pak přišel zdrcující útok kůrovce a kopce zalesněné smrky jsou v podstatě holé. To však paradoxně otevřelo výhledy na všechny strany.

 

Pokud jsou právě výhledy tím, co vás na toulkách po horách láká nejvíce, tak vám tentokráte doporučím cyklistický výlet po Ondřejnících. Kopečky jsou relativně nízké (do 900m) a zároveň většina přístupových i spojovacích cest stoupá  docela pozvolně, takže se na nich „nenadřete“ tolik, jako kdybyste stoupali třeba na Lysou horu.

 

Pokud navíc vystoupáte do sedla, můžete kroužit po Ondřejnících hned několika trasami, aniž byste museli znovu klesat a následně namáhavě stoupat. A právě tyto okolnosti vám umožní relativně rychle projet celý okruh Ondřejníků, přičemž se vám otevřou pohledy na Lysou horu, Smrk,  Radhošť i Javorník. Při jízdě na kole se tyto pohledy  svižně mění, takže máte možnost vidět okolní hory hned z několika úhlů. A zatímco kdysi bylo možno vidět Lysou či Radhošť jen z několika málo míst, kde bylo pár stromů vyvrácených či vysekaných, dnes máte ostatní hory stále před očima a ještě můžete shlédnout do údolí, kde můžete pozorovat život v obcích Frýdlant, Kozlovice, Kunčice či Čeladná.

 

K tomu všemu najdete pod samotným vrcholem „Ondřejník“ roubenku se názvem Ondřejníček, která turistům a cyklistům může posloužit jako skvělá základna pro výlety. Cyklisté zde mohou provést eventuální servis svých kol, nebo rovnou dobít elektrokola a samozřejmě si odpočinout a občerstvit se, například v případě, že si naplánovali průjezd Ondřejníků v několika fázích. Pohořím totiž vede hned několik tras s různou obtížností terénu.

 

A právě jezevčí stezka vás povede z Čeladné k roubence, pak do sedla a dále přes hřeben s pěknými výhledy až na nejvyšší vrchol Skalka (964m), kde při vhodném počasí narazíte na příznivce paraglidingu. Ze Skalky se pak po jezevčí stezce budete vracet zpět na Čeladnou nebo opět k roubence a pokud jste opravdu zapálení cyklisté, tak určitě doporučím vydat se na další cestu, přičemž tentokráte můžete obkroužit Ondřejníky třeba po naučné stezce, nebo po tzv. okružní a telefonní trase ze západu. Na hřebenu se můžete vydat i k vrcholu „Suché úbočí„, anebo třeba vystoupat od roubenky přímo na vrchol „Ondřejník„, kam vede trochu náročnější trasa a dolů je to už spíše downhillový sjezd.

 

Tak či tak, pokud takto budete objíždět Ondřejníky, může být pro vás zajímavé nejen to, jak se postupně mění výhledy na ostatní hory, ale budete moci pozorovat z různých úhlů i samotné Ondřejníky, přičemž v jednu chvíli se cesta „zakousává“ mezi výčnělky Skalky a Suché úboči, zatímco na „Stanovci“ budete mít přehled o celém pohoří a jindy neuvidíte z Ondřejníku víc, než jeden z vrcholů, pod kterým budete projíždět.

Co dále na modré stezce uvidíte:

Ondřejník - kaple

Úžasná panoramata z Ondřejníků „na kole“

Pohoří Ondřejníků se v poslední době dostává do popředí ...
Nelezená geo skrýš

Geocaching v okolí medvědích tlapek

Lovíte s dětmi kešky? Nebo bez dětí? Anebo naopak ...

Paraglide na vrcholu Skalka

Vrchol Skalka se svými 964m je nejvyšší bod v ...

Z historie turismu na Ondřejníku

Díky své snadné dostupnosti se Ondřejník již koncem 19 ...
Roubenka Ondrejnicek

Roubenka Ondřejníček

Masiv Ondřejníku je první připomínkou Beskyd po hlavním tahu ...

Ondřejník po kůrovci

Masiv Ondřejníku s nejvyšším bodem Skalka 964m je poněkud ...

Tajemná chodba na Skalku

Beskydy jsou plné legend a tajemství. Jedno z těch ...

SKI Opálená

Centrum celoroční zábavy a hlavně lyžařský areál SKI Opálená, ...

Areál Opálená – outdoorové aktivity

Centrum celoroční zábavy nejen pro rodiny s dětmi – ...
Restaurace U Pařezu

Restaurace U Pařezu

Stylová hospůdka v těsné blízkosti železniční stanice v Čeladné ...