Po jezevčí stezce

Pohodová procházka za výhledy na vrcholy Beskyd

Ondřejník - výhledy

Ondřejník – výhledy

Takový pohled na Beskydy a na vesnice v podhůří, jaký je z Ondřejníku, najdete málokde. Ondřejník je samostatná hora, údolím oddělená od hřebene Beskyd a díky tomu umožňuje, aby se turisté právě na onen pás beskydských hor podívali pěkně z odstupu. Proto je tento výlet medvědími tlapkami výpravou za krásnými výhledy.

 

 

Kaple na Ondřejníku

Když manželé Látalovi z Ostravy postavili ve třicátých letech minulého století na Ondřejníku chatu Solárka, rozhodli se, že na nejkrásnějším místě vystaví ještě malou kamennou kapličku. Bylo by těžké najít na Ondřejníku místo s lepšími výhledy, než je to, kde dodnes stojí kaple svatého Antonína Paduánského. Proto je dobré tady posedět a pokochat se výhledy na Lysou horu i pohledem do údolí.

Ondřejník - kaple

Ondřejník – kaple

Ale ještě něčím tato kaple přitahuje. Právě tady prý ústila chodba, kterou z Lysé hory prchal s lupem zbojník Ondráš. No, když vidím, jak daleko Lysá hora odtud je, nedovedu si představit, že by podzemím vedly jeskyně, tunely a skrýše až sem. Ale nemusím věřit jen tomu, co vidím…

Až sem, do výšky necelých 900 metrů nad mořem můžete vyjet autem. Nebo vyjít krásnou stezkou z Frýdlantu nad Ostravicí a vychutnat si zážitek dávných poutníků, kteří na toto místo přicházeli.

Radhošť ze Skalky

Ondrejník mraveniště

Ondrejník mraveniště

Další trasa vede po starých lesních cestách až na vrchol zvaný Skalka. Není to žádná nuda, protože na mnoha místech budete mít výhledy na královnu Beskyd, na Lysou horu. V jednom místě je ideální zastávka u obřího mraveniště, které je dokonce opatřeno popisem toho, co mravenci lesní dělají, jak žijí a proč zrovna tady jsou.

výhled na Lysou horu

výhled na Lysou horu

Nejvyšším bodem trasy je další místo s výhledy na Beskydy, vrchol zvaný Skalka. Stojíte na balvanech a vnímáte krásu další části těchto hor: podle kaple je jasně poznat Radhošť, vpravo od něj podle nové rozhledny je dnes už jasně rozpoznatelný vrchol Velkého Javorníku.

ovečky na Opálené

ovečky na Opálené

Další místo s výhledy na Lysou horu je od koliby na Opálené.

vyřezávaný Portáš

vyřezávaný Portáš

Můžete posedět ve stylové restauraci, můžete se radovat z typické podbeskydské krajiny s ovečkami a můžete dokonce sjet do údolí na koloběžce nebo na „bugině“. A pokud chcete jít dále po svých, pak vás stará lesácká cesta po vrstevnici dovede zpátky ke kapli svatého Antonína Paduánského.

Petr Žižka