Evangelický kostel v Ostravici

Kostel Českobratrské církve evangelické byl postaven v letech 1873-1874 na kopečku nad areálem pily, přímo naproti mostu přes řeku Ostravici u Turistického informačního centra. Po letech, kdy byl schovaný za lesem, se po vykácení stromů doslova zjevil na kopci a je dnes dominantou obce Ostravice. Od vlakového přejezdu a světelné křižovatky je krásně vidět. Zajímavý pohled na kostel se nabízí také od Ráje dřevěných soch. Ovšem nejkrásnější výhledy uvidíte, až dojdete ke kostelu. Jako na dlani se ukáže centrum obce Ostravice, pod sebou můžete pozorovat projíždějící vlaky a kochat se pohledy na okolní beskydské vrcholy. Zvláště za to stojí si ze zdejších laviček vychutnat zapadající slunce.

Chodníčkem po schodech ke kostelu

Od Turistického informačního centra v obci se vydejte přes most a za ním vykročte rovně do kopečka jako byste chtěli jít na Lysou horu. Za mírnou pravotočivou zatáčkou hledejte po pravé straně u plotu schůdky, které vás dovedou na hezký chodníček, kterým vystoupáte ke kostelu. Zde na vás čeká zasloužená odměna v podobě krásného výhledu a odpočinku na lavičce. Tady svačinka opravdu chutná.
 

Tip pro výstup po Liščí stezce

Plánujete-li výlet z Ostravice směrem k hotelu Sepetná po oranžové stezce, nabízí se alternativní trasa kolem kostela opět s návratem na oranžovou značku.
Případně se ke kostelu můžete podívat, pokud půjdete po červené stezce od Sluníčka k Beskydskému Pivovárku.
 
Zde je přepsán informační text přímo z kostela:

FARNÍ KOSTEL ČESKOBRATRSKÉ CÍRKVE EVANGELICKÉ V OSTRAVICI

Evangelíci ze Starých Hamer a širokého okolí, kteří se po vydání Tolerančního patentu (1781) mohli přihlásit ke své víře, uspořádali mezi sebou sbírku a z jejího výtěžku zakoupili na Hamrovicích pozemek ke stavbě evangelického kostela. Jeho základní kámen byl posvěcen 24. 6. 1874. Za dva roky byla stavba chrámu dokončena.

Dominantou interiéru kostela je oltář se čtyřmi sloupy a sochami evangelistů – Matouše, Marka Lukáše a Jana, který byl přivezen jako dar od evangelíků z polské Wisly. Oltář doplňuje malba Poslední večeře Páně od malíře Ferdinanda Pieczka.

Rovněž z Wisly pochází barokní varhany umístěné ve středu kruchty, které byly zakoupeny v roce 1877 a v 60. letech 20. století prošly rekonstrukci.

Nad kazatelnou je anděl držící Desatero božích přikázání. Součástí kostela je sakristie a nad ní místnost s výhledem do chrámové prostory.

Osvětlení interiéru zajišťují tři křišťálové lustry. Dnes mají elektrické žárovky, ale ještě do roku 1947 se v nich svítilo obyčejnými svíčkami. Výmalba kostela pochází z roku 1924 a představuje imitaci mramoru.

Součásti stavby je 38 metrů vysoká věž, v níž jsou nainstalovány dva zvony. Zvony byly pro kostel odlity roku 1877 v městě Bochumi v Porýní – Vestfálsku a každý z nich váži půl tuny. Zajímavosti kostela jsou jeho vchody. Jsou celkem tři. Původně se totiž věřící při vstupu do chrámu dělili podle obcí a každý vchod měl také svoji oddělenou peněžní sbírku pro kostel. Jižní boční vchod používali obyvatelé Starých Hamer a Bílé, průčelní vchod ze západu Ostravičané a ze severního boku vcházeli věřící z Lubna, Malenovic a Nové Vsi. Nyní se už boční vchody nepoužívají.

Ke kostelu patří také budova fary. V roce 1902 byl poblíž kostela založen evangelický hřbitov. V současné době prochází okolí evangelického kostela revitalizací. Také interiér a zařízení kostela, hlavně varhany a elektrický pohon zvonů, střecha a okna nutně vyžadují opravu. Na toto všechno je potřeba hodně peněz, které náš farní sbor nemá. Proto budeme vděčni za jakýkoliv finanční příspěvek.
Farní sbor Českobratrské cirkve evangelické v Ostravici 73914 Ostravice 230 číslo účtu: 1734948399/0800

 

Fotogalerie

 

Co dále na oranžové stezce uvidíte:

Oranžová liščí stezka

Nenápadný vrchol Skalka v Ostravici

Při úpravě oranžové liščí trasy v roce 2021 jsme ...

Moravsko-slezská hranice v Ostravici

Obec Ostravice je často nazývána jako brána Moravskoslezských Beskyd ...
Nelezená geo skrýš

Geocaching v okolí medvědích tlapek

Lovíte s dětmi kešky? Nebo bez dětí? Anebo naopak ...
Evangelický kostel

Evangelický kostel v Ostravici

Kostel Českobratrské církve evangelické byl postaven v letech 1873-1874 ...

Peřeje na řece Ostravici

Značka oranžového medvídka nabízí krásné výhledy z kopců po ...
Horský hotel Sepetnáq

Restaurace Sepetná

Součástí hotelu Sepetná je restaurace s terasou klenoucí se ...