Desatero pravidel pro medvědí tlapky

Vítej k nám, Turisto,

…a chovej se tak, abychom měli radost z každé Tvé návštěvy. Chodíš k nám do hor, aby ses mohl kochat jejich krásou a hory se Ti za to odvděčí. Ale jen pokud se k nim budeš hezky chovat. Jinak se může stát, že se za chvíli nebude čím kochat. A také návštěva, která se neumí chovat, není podruhé vítána. Zkus prosím při Tvých toulkách Po medvědích tlapkách dodržovat pár zásad. Shrnuli jsme je do našeho desatera:


Devatero pravidel

Jestli chceš být s jedním z nás, drž se vyznačených tras.

Trasy jsou vedeny často po stezkách a cestičkách, které používají jen místní a vedou „divokou“ přírodou. Držte se prosím vyznačených tras, ať okolí zůstane stejně nedotčené a krásné jako doposud.


V druhém pravidle se píše, v lese se má chovat tiše…

Les není hřiště, to víme všichni. Buďme ohleduplní nejen k sobě, ale hlavně ke zvířatům, pro které je příroda domovem. Zakřičet si pak můžeme na hřišti nebo třeba na fotbale.


Ať je červen nebo leden, děti měj vždy pod dohledem

I když pohádka o Jeníčkovi a Mařence měla šťastný konec, není třeba dále pokoušet osud. Stezky vedou místy opravdu tzv. mimo civilizaci a dětem by ani vysoký strom nepomohl najít cestičku k rodičům.


Ego své si cestou zahoj, v Beskydech se zdraví ahoj

V Beskydech nejste nikdy sami… K tomu, abyste se u nás cítili „mezi svými“ pomáhá i starý známý beskydský pozdrav „ahoj“. Zdraví se tak mezi sebou lidé vše generací, a když přidáte úsměv, nebude to vás nic stát a potěšíte sebe i kolemdoující.


Chodci, běžci, cyklisté, prosím respekt Zajisté

V místech se zvýšeným pohybem osob dávejte zvlášť pozor na to, ať se s někým nesrazíte. Ona taková srážka chodce a cyklisty dost bolí. Cyklisty prosíme, ať sesednou z kola, když uvidí před sebou úsek, kde je více turistů a malých dětí pohromadě. Všichni se chceme z hor vrátit „celí“ a po svých.


Šestý bod má jasný cíl, netrhej, cos nesadil

Kromě toho, že se v rámci Beskyd mnohdy pohybujete po chráněné krajinné oblasti, která má své zákazy, určitě platí, že květině, keři či stromku to nejvíce sluší tam, kde roste, kde žije. Kytka ve váze uvadne, ta volně rostoucí v přírodě potěší mnoho návštěvníků Beskyd.


Že jsi cyklodrsňák těžký, prudký kopec sejdi pěšky

Zdraví a zase zdraví… Zbytečně neohrožujte sebe a další turisty či cyklisty na trase riskantními sjezdy, zvlášť když pořádně nevidíte trasu před sebou. Může se to zdát lehké a pro borce snadné, ale nečekaný poryv větru, zajíc přes cestu, vzpříčený kámen si dokáží s cyklistou nepěkně pohrát. Nejde jen o vaše zdraví, buďte prosím ohleduplní k ostatním a nepřidávejte práci HS.


Ať máš Punťu nebo Lajku, na vodítku je to v cajku

I my máme psy a i my máme pocit, že jsou perfektně vycvičení… A i my je v lese máme na vodítku. A to nejen proto, že by někoho kousli, honili zvěř, ale i proto, že hledání pejska po lesích v noci není fakt velká zábava. Je to hlavně zbytečné.


Binec svinčík nikdy více, les to není popelnice

Tento bod moc vysvětlovat asi nemusíme. Jak se líbí vám, když jdete po trase, kde se kolem povalují odpadky? Nelíbí, co?! Tak si to vzájemně nedělejme a po sobě uklízejme. Ale fakt.

 

 

 


Desatero

Zaparkovat? Tomu věř v lese může jenom zvěř.

Ne každý kus místa v Beskydech je určen k zaparkování. Abychom předešli pokutě a posměchu ostatních horalů, parkujeme na místech k tomu určených. A hlavně neblokujeme průjezd hasičům a těm, kteří se starají o naše blaho a po Beskydských silničkách prostě jezdit musí. Parkujte třeba tady: https://www.pomedvedichtlapkach.cz/parkovani/