Peřeje na řece Ostravici

Značka oranžového medvídka nabízí krásné výhledy z kopců po obou březích řeky Ostravice. V nejníže položeném místě okruhu je doslova ukrytý poklad. V nadmořské výšce 396-399 m n. m. se rozprostírají „Peřeje“ na řece Ostravici, kde po celý rok turisté a cyklisté obdivují obnažené skalní prahy. Zejména na jaře je hezké pozorovat, jak hrají břehy řeky Ostravice různými barvami bylin. „Peřeje“, jak jsem jim v Beskydech říká,  jsou přírodní památkou s oficiálním názvem „PP Koryto řeky Ostravice„. Toto maloplošné zvláště chráněné území je významnou geologickou lokalitou, kde je odkryta oblast kontaktu dvou příkrovových jednotek karpatského flyše. Skalnaté území bylo vyhlášeno k ochraně už v roce 1966.

Dostupnost pěšky, na kole i vlakem

 
Peřeje jsou situovány na značené trase oranžového medvídka, značení KČT a současně oblíbené cyklotrase (59) vedoucí z Ostravy do Beskyd. Místo leží blízko železniční zastávky „Ostravice zastávka“ (0,5 km).
 

Ubytování u Peřejí

 
Přímo naproti přírodní památky se nachází Sruby Peřeje, kde je možné se ubytovat. Toto příjemné privátní ubytování je možné po celý rok a může se stát ideálním základním táborem pro výlety v Beskydech pěšky nebo na kolech.
 

Zmrzlina pod horami

 
Nedaleko Peřejí a vlakové zastávky stojí dřevěný stánek s dětským hřištěm, kde se za příznivého počasí podává z okénka vyhlášená točená zmrzlina. Výlet si tak můžete osladit zmrzlinou v místě s příznačným beskydským názvem – Zmrzlina pod horami.
 

Fotogalerie

 

Co dále na oranžové stezce uvidíte:

Oranžová liščí stezka

Nenápadný vrchol Skalka v Ostravici

Při úpravě oranžové liščí trasy v roce 2021 jsme ...

Moravsko-slezská hranice v Ostravici

Obec Ostravice je často nazývána jako brána Moravskoslezských Beskyd ...
Nelezená geo skrýš

Geocaching v okolí medvědích tlapek

Lovíte s dětmi kešky? Nebo bez dětí? Anebo naopak ...
Evangelický kostel

Evangelický kostel v Ostravici

Kostel Českobratrské církve evangelické byl postaven v letech 1873-1874 ...

Peřeje na řece Ostravici

Značka oranžového medvídka nabízí krásné výhledy z kopců po ...
Horský hotel Sepetnáq

Restaurace Sepetná

Součástí hotelu Sepetná je restaurace s terasou klenoucí se ...