Po zaječí stezce

Po medvědích stopách na kole ladnou Čeladnou

Čeladná náměstí

Čeladná náměstí

Čeladná náměstí - kašna

Čeladná náměstí – kašna

Každá normální vesnice má náves. Bývá tam rybník, socha nějaké svatého mučedníka, nedaleko je kostelík. Čeladná má však skutečné náměstí. Sice původně to byla taky náves, ale dnes to tady vypadá, jako v centru malého města, takže je to klasické náměstí s kašnou, parkovištěm, bytovými domy, obchody.

Čeladná náměstí

Čeladná náměstí

Není to jediný rozdíl mezi běžnou vesnicí a Čeladnou. Obec bývala po desítky let jedním z nejnavštěvovanějších míst této části Beskyd. Jezdili sem lidé, kteří prchali z ruchu průmyslové Ostravy. V posledních desítkách let se stala něčím víc, než jen místem pro výlety a víkendové pobyty na chatách. Stala se „dobrou adresou“ pro lidi, kteří chtějí bydlet v horách a přitom na dohled od Ostravy.

Právě na zmíněném náměstí můžeme zahájit zelený okruh medvědích tlapek. Jednak se tady dá dobře zaparkovat a dokoupit zásoby na cestu. A jednak pro rozjezd bude „start“ na tomto místě ideální. Zelený okruh medvědích tlapek je totiž jako stvořený pro krásný, pohodový cyklovýlet, který vede po málo frekventovaných cestách. Projedete údolí mezi horami Smrk a Kněhyně.

Louka a dům

Louka a dům

Značka s medvídkem vás z náměstí vyvede starou cestou, kterou používají jen místní. Podél malebné říčky s ještě malebnějším jménem, tedy podél Čeladenky, projedete původní ves. Tady se dochovala ještě řada starých roubených chalup, které zatím neustoupily výstavbě nových moderních domů.

Čeladná - pramen Cyrilka a roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje

Čeladná – pramen Cyrilka a roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje

V místě, kde trasa začne odbočovat doleva od řeky do kopců, doporučuji malou odbočku k Cyrilce, tedy k roubené kapličce u pramene. Voda vyvěrá ze země pod horou Smrk a ve třicátých letech minulého století tady vznikla dřevěná stavba vyzdobená keramickou mozaikou, která připomíná příchod Cyrila a Metoděje na Moravu. Dřevěná kaple a zastřešení pramene připomíná práci architekta Dušana Jurkoviče, ale je to jen „kopírování“ jeho stylu, Jurkovič Cyrilku nestavěl.

Čeladenka

Čeladenka

Když už budete tady, projděte lesíkem k říčce Čeladence. Právě tady vytvořila překrásnou peřej, jednu z nejhezčích v této části hor. Průzračná voda horské říčky tady skáče po kamenech a vyhloubila hlubokou tůň, kde můžeme pozorovat pstruhy.

Čeladenka

Čeladenka

Pokud se vrátíte k místu, kde jste zelené stopy medvídka opustili, a znovu se na ně napojíte, vyvede vás úzká silnička z Čeladné ven.

Louka a Smrk

Louka a Smrk

Pojedete do kopce směrem k hoře Smrk, ale ta zůstane ještě hodně vysoko nad vámi. I tak se vám otevřou výhledy nejen na Čeladnou, ale i na okolní hory. Takže uvidíte pověstmi opředenou Kněhyni, v dálce Velký Javorník a masív Ondřejníku. Právě tady můžete nejlépe vnímat, jak původní venkovská stavení střídají moderní vily, mnohé od špičkových architektů. Z vrcholu Smrček se otevírají pohledy na druhou stranu, směrem k Ostravě a vidět je odtud ústí Moravské brány, která pokračuje dál, do polských rovin.

Zátiší

Zátiší

Ostrý sjezd klikatou cestou mezi chatovými osadami vás dovede zpátky do ladné Čeladné. Můžete se zastavit u místní farmy a ochutnat zdejší domácí zmrzlinu. A pokochat se dalším výhledem na panorama Beskyd…

Petr Žižka