Gruň a Bílý Kříž

Naplánujte si výlet do srdce Moravskoslezských Beskyd a projděte si jedno z nejkrásnějších míst, které není tak známé jako Lysá hora či Pustevny, ale o to více budete překvapeni. Pohodová hřebenová trasa z Gruně na Bílý Kříž je oblíbená také kvůli nízké náročnosti. Hezkou procházku si užijí jak rodiny s dětmi, tak senioři a je vhodná i pro kočárky. Samozřejmě i pro cyklisty je to zážitek a v zimě ráj pro běžkaře.

Kromě přírodní krásy se můžete těšit na místní kostely a mnoho romantických chaloupek. Ve Starých Hamrech doporučujeme zastávku u kostela sv. Jindřicha z roku 1863, kde je hezký výhled na hladinu přehrady Šance a zajímavý je kupodivu také místní hřbitov. Ten zaujme historickými litinovými kříži a v rohu pod hřbitovem najdete pomník Maryčky Magdonové, což je upomínka na dílo Petra Bezruče, který měl Beskydy rád, v Ostravici měl srub a také v době 1. světové války pobýval na Švarné Hance.

Děti zaujmou dřevěné postavičky, ovce valaška, masážní chodníček a třeba i meteorit Morávka.

 

Trasa nabízí mnoho zajímavých míst a variant výletu. Nejzajímavější může být vývoz TuBusem až na Gruň, procházka na Bílý Kříž a zpět. Pak se můžete rozhodnout, jestli pojedete autobusem z parkoviště u hotelu Charbulák na Gruni nebo sejdete pěšky dolů po žluté turistické značce ke kostelu sv. Jindřicha ve Starých Hamrech.

Trasa – delší varianta až ke kostelu je dlouhá 15 km, 4:20 h, ↑ 190 m, ↓  489 m (Gruň – Bílý Kříž – Gruň – Staré Hamry Kostel).

Začátek trasy: Staré Hamry, Gruň
Konec trasy: Staré Hamry, u kostela

Kudy kam a na co se těšit?

V Ostravici nastoupíte do autobusu, který vás vyveze na Gruň a pak vás čeká nádherná procházka po nezalesněném kopci a krásné výhledy na Lysou horu, okolní kopce a za dobré viditelnosti uvidíte i Malou Fatru na Slovensku.

Mapa trasy: Gruň – Bílý Kříž – Gruň – Staré Hamry

Lysá hora – „královna Moravskoslezských Beskyd“, je na ni krásný pohled

Meteorit Morávka – poblíž masážního chodníčku jej najdete

Švarná Hanka – jedna z nejstarších chat v Beskydech, kde pobýval také Petr Bezruč

Pomník Maryčky Magdonové – v rohu pod hřbitovem ve Starých Hamrech

Pomník valašské ovci – hezká motivace pro děti a zajímavé informace o odolném plemeni

Ekologické pracoviště Bílý Kříž – výzkum smrkového ekosystému

Bílý kříž – pomník zavražděného finance kousek od hotelu Sulov

 


Beskydhost se o Vás postará!

Ubytování

Občerstvení