Žlutá stezka

Po medvědích tlapkách dolů k vodopádům říčky Satiny a vzhůru k Medvědí skále

Medvědí skála

Medvědí skála

Když chce současný manažer říci něco svým lidem, sejdou se v jeho „vymazlené“ kanceláři. Když chtěl svým kumpánům promluvit do duše zbojník Ondráš, sezval si je ke skále, kterou můžete v Beskydech vidět dodnes. Ondráš, jako správný šéf, stál na skále a chlapi k němu vzhlíželi zezdola. Musel při těchto „školeních“ vypadat jako živá socha. Té skále se říká Ondrášova a uvidíte ji, když se vydáte po žluté trase medvědích tlapek.

Právě tady Ondráš verboval chlapy z chalup a říkal jim, jak je zbojničina výhodné řemeslo. Mimochodem, na rozdíl od pohádkových loupežníků, Ondráš skutečně žil, dokonce se o něm ví, že byl synem fojta (tedy dnešního starosty) z Janovic. Měl školy, studoval dokonce v piaristickém klášteře v Příboře a to byla hodně vyhlášená škola! Studia ho ale nebavila a tak se dal na zbojničinu. Jen pro jistotu, pro ty, kdo by se chtěli vydat v jeho stopách – podobně jako jeho slovenský kolega Jánošík skončil i Ondráš na popravišti…

Údolí Satiny znali už průkopníci turismu

Satinské vodopády

Satinské vodopády

Kdo ví, jestli zbojníci už v té době nabírali vodu z blízkého pramene, který dnes hojně využívají turisté při svých cestách k vrcholu Lysé hory. Dnes se tomu místu říká U korýtka a voda je tu opravdu chutná.

Masív Lysé hory je prošpikován jeskyněmi, v nichž je prý dodnes uschován Ondrášův poklad… Nevím, jestli poklad najdete, ale každopádně doporučuji navštívit jiný klenot zdejších hor – v kaňonu pod cestou se skrývá jedno z nejmalebnějších míst Beskyd – vodopád na říčce Satině.

Vede k němu strmá a kluzká pěšina, takže opravdu opatrně! Říčka tu vytvořila síť tůní, záhybů a malých vodopádů a proto už v devatenáctém století si toto místo objevili průkopníci dnešní turistiky. Přesto sem, naštěstí, mnoho dnešních turistů nechodí, takže je tady zatím docela klid.

Výhled z Medvědí skály

Medvědí skála

Medvědí skála

Po starých kamenitých cestách se vydáte vzhůru, ale až na vrchol Lysé hory tato medvědí trasa nevede. Čeká vás další zajímavost, a to ještě jedna skála, tentokrát zvaná Medvědí. Přestože opravdoví znalci Beskyd říkají, že je odtud jedna z nejhezčích vyhlídek, mnoho turistů ji nezná. Leží totiž mimo běžně značené turistické trasy, takže vás sem zavede jen symbol medvědích tlapek a vyšlapá pěšina. Odměnou vám budou výhledy na horu Smrk a obec Ostravice.

výhled z Medvědí skály

výhled z Medvědí skály

Trasa pokračuje přes obec Malenovice, nad kterou se tyčí barokní kostel na strmém kopci jménem Borová. Pokud jste milovníky výhledů a fotografií zvaných „panoramata“, doporučuji se k tomuto kostelu vydat. Celý žlutý medvědí okruh vede masívem Lysé hory, ale není nikterak náročný. Vrchol nejvyšší hory Beskyd budete mít celou trasu ještě hodně vysoko nad sebou…

Petr Žižka