Přehrada Šance

Přehrada Šance patří mezi největší turistické magnety krkavčí stezky. Po celý rok je toto vodní dílo zásobující ostravský region pitnou vodou motivem fotografů. Návštěvníci hráze obvykle také nezapomenou vytáhnout mobil a pochlubit se návštěvou oblíbeného místa. Po rozsáhlé rekonstrukci hráze (2015-2019) je opět možné se zde procházet a obdivovat pohled na vodní hladinu či do údolí řeky Ostravice. Mnoho technických zajímavostí se můžete dozvědět v informačním centru, které bylo otevřeno v roce 2019 ve zrekonstruované hrázní budově. Přehrada Šance obklopena beskydskými horami ukrývá také nejedno tajemství.

 

Tajemství pod hladinou

Přehrada Šance byla postavena v letech 1964-1969 kvůli potřebě zásobárny pitné vody a jako ochrana před povodněmi. Zajímavé okénko do historie přináší pořad České televize – Zatopené osudy – Šance. Svůj název má přehrada podle vrchu Šance (576 m n. m.). Z důvodu výstavby tohoto vodního díla tak zmizelo mnohé pod hladinou.
 
  • obyvatelé údolí se museli vystěhovat
  • obec Staré Hamry byla rozdělena vodou na 2 části
  • navždy zanikla romantická železnice Frýdlant nad Ostravicí – Bílá
  • 10. ledna 1965 vyjel poslední parní vlak do Bílé
Červená krkavčí stezka vede přes hráz přehrady a nabízí netradiční pohledy na vodní hladinou z obou stran údolí řeky Ostravice. Vydejte se na přehradu a zkuste si představit, kudy asi vedly koleje. Při pohledu z hráze do údolí je drážní těleso ještě vidět.
 

Co dále na červené stezce uvidíte: