Z Malenovic přes Lysou horu do Ostravice na Sepetnou

Turistický přechod z Malenovic přes Lysou horu do Ostravice můžeme klidně nazvat trasou „po stopách zbojníka Ondráše“. Je plná přírodních pokladů a najdeme zde místa, která jsou přímo s Ondrášem spojena. Nad Vodopády Satiny se tyčí Ondrášova skála, nedaleko Lukšince vede lesní pěšina podél PP Ondrášovy díry, kde v pseudokrasových jeskyních údajně zbojníci ukrývali své poklady. Lysá hora nabídne na vrcholu všem příchozím jedinečný pocit, občerstvení v místních chatách a za pěkného počasí daleký výhled na všechny světové strany. A to není vše, určitě nezapomeňte navštívit legendární Hospodu U Veličků, neboť od roku 1825 se říká, že „nebyl v Beskydech, kdo nebyl U Veličků“. Nedaleko červené značky směrem k Ostravici pak tiše pod cestou stojí Horní mazácké skály, kde si vychutnáte hluboký výhled do údolí a na Smrk.

Trasa je dlouhá necelých 12 km a díky místní dopravě a TuBusu je možné využít napojení na železnici.


Začátek trasy: Malenovice, parkoviště (ve Frýdlantu n/O. využití linkového autobusu 345)
Konec trasy: Sepetná (možnost TuBusu k vlaku do Ostravice nebo Frýdlantu)

Kudy kam a na co se těšit?

Ve Frýdlantu nad Ostravicí nastoupíte na bus „Sepetná-Malenovice“ a doporučujeme vystoupit na zastávce „Malenovice-parkoviště“. Pak už jdete po svých „po stopách zbojníka Ondráše“. Níže jsou vypsány tipy, které stojí za to neminout. Ale rozhodně je toho mnohem více. Však uvidíte sami…

Mapa trasy: Malenovice – Lysá hora – Ostravice (12 km)

Vodopády Satiny – malebné místo a přírodní beskydský poklad po cca 1 km chůze

Ondrášova skála – kousek nad vodopády se tyčí skála, kde byl údajně Ondráš zvolen vůdcem družiny

Hospoda U Veličků – legendární hospůdka, kde se točí pivo už od roku 1825

PP Ondrášovy díry – tajemné místo, kde dle pověstí zbojník Ondráš ukrýval poklady

Lysá hora – „královna Moravskoslezských Beskyd“, jedinečný výhled

Horní mazácké skály – klenot při červené turistické značce LH-Ostravice

Studánka Butořanka – možnost osvěžení beskydskou vodou

Při horní části Sepetného potoka začíná svou trasu autobus „Sepetná-Malenovice“, který můžete využít pro přesun k vlakovému a autobusovému nádraží v Ostravici nebo až do Frýdlantu nad Ostravicí.

Tipy v „cílové stanici“

  • čekání na TuBus u Sepetné si můžete zpříjemnit návštěvou restaurace nebo využít služeb RelaxCentra Sepetná (krytý bazén, vířivka, parní kabina, bar…)
  • TuBus pokračuje přímo k Beskydskému pivovárku, kde milovníci zlatavého moku mohou zakončit výlet některým speciálem – třeba stylově Lysou horou (Lissa huera IPA), bude-li na čepu…