Frýdlant nad Ostravicí

 

Frýdlant nad Ostravicí je historickým městem pod Lysou horou

Toužíte při své dovolené v Beskydech poznat i kus historie podhorských obcí a měst? Máte rádi při svých cestách vlastivědné zastávky v místech, kudy kráčely dějiny? Pak zkuste navštívit Frýdlant nad Ostravicí, městečko, které většina návštěvníků hor jen projede, při cestě k Lysé hoře.

Stačí odbočit z hlavní dopravní tepny, která prochází městečkem a vjet na místní historické náměstí, a jste jako v jiném světě. Klasické centrum historického města zdobí kašna, budova úřadu, kostel. Město má silnou původní průmyslovou historii, kterou odráží i městský znak s kovářem stojícím u kovadliny.

Když v polovině třináctého století měl český král Přemysl Otakar II vyřešit spory mezi olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburku a těšínskými knížaty, rozhodl, že hranici mezi oběma panstvími bude tvořit tok řeky Ostravice. I městem Frýdlant, kterým řeka protéká, tak vede bývalá hranice mezi Slezskem a Moravou. Dnes už tuto hranici nikdo nevnímá, město se rozrostlo na obě strany, i když levá, moravská, je větší.

Zajímavostí je, že Frýdlant nad Ostravicí je prvním městem v zemi, kde byla zavedena pravidelná autobusová linka. V roce 1907 tady soukromý podnikatel zřídil spojení s nedalekou Čeladnou.

Zcela opomenut ze strany zájemců o historii je místní klášter. Dnes slouží jako domov pro seniory a je volně přístupný, takže v parku můžete obdivovat barokní sochy a uvnitř nekonečné chodby s klenutými stropy. Tak nějak má vypadat klášterní chodba… Úplným klenotem je pak kaple, která má neuvěřitelnou atmosféru připomínající středověk. Temný prostor je ozářen svícemi a barevné efekty dotváří překrásně vyvedené barevné vitráže. Kaple stojí za usednutí a rozjímání. A celé městečko za půldenní výlet.